עונש על מכירת דיסקים צרובים

קראו את גזר הדין להלן על מנת להרחיב את הידע בנושא עונש על מכירת דיסקים צרובים:


1. הנאשם הורשע, בעקבות הודאתו, בעבירה לפי סעיף 10(א), עבירה לפי סעיף 10(ג) ועבירה לפי סעיף 11 לפקודת זכויות יוצרים.
על פי עובדות כתב האישום, ביום 6.9.05 החזיק הנאשם בביתו וברכבו 157 תקליטורי CLD ועוד תקליטור DVD אחד, עליהם צרובים סרטים, המהווים עותקים מפרים. בביתו של הנאשם נמצאו בנוסף מחשב אליו מחובר צורב DVD, קופסת USB עם חיבור לאינטרנט, שתי מדפסות, מחסניות דיו, תקליטורים ריקים, מסך LCD, כבלים, מקלדת, צורב חיצוני ASUS, פרוספקט עם תמונות הסרטים אותם מכר הנאשם ללקוחותיו כתקליטורי אב המשמשים להכנת העתקים נוספים, ורשימות סרטים בכתב ידו של הנאשם. במחשבו של הנאשם נמצאו מאות קבצים של סרטי קולנוע באורך מלא, ומאות תמונות המשמשות לעטיפות לקופסאות סרטי DVD. במהלך ששת החודשים שקדמו ליום 6.9.05 ייצר הנאשם תקליטורים המהווים עותקים מפרים של סרטים ומכר אותם. הנאשם גבה עבור כל עותק כ-50 ₪, והרוויח כתוצאה ממעשיו כ-3,000 ₪ לחודש.

2. שירות המבחן הגיש תסקיר לגבי הנאשם.
על פי האמור בתסקיר, הנאשם בן 30, רווק ומתגורר בבית אימו. אינו עובד.
בתסקיר התייחסות למשפחתו של הנאשם. צוין כי הנאשם יתום צה"ל, אחותו הגדולה עברה פגיעה מוחית ומאושפזת מאז בבית חולים סיעודי. הנאשם סיים רק 11 שנות לימוד בשל קשיים בלימודים. הוא התגייס לצה"ל ושוחרר לאחר שנתיים עקב שימוש בסמים. לדברי הנאשם הוא החל להשתמש בחשיש בגיל 15, ובהמשך השימוש בסמים הלך והעמיק. נראה כי ברקע לשימוש עומדים הקשיים הרגשיים והנפשיים בעקבות מות האב. הנאשם החל לעבוד בעבודות מזדמנות באופן לא רציף. לאחרונה שהה באישפוזית, ונמסר כי סיים בהצלחה את תוכנית הגמילה במשך 21 יום וכי שיתף פעולה. בבדיקת שתן שנערכה לנאשם בשירות המבחן, נמצא הנאשם נקי מסמים. צויין כי הנאשם זקוק להמשך טיפול באישפוזית.
על פי האמור בתסקיר, משיחות עם עובדת סוציאלית ממשרד הביטחון, שפגשה את הנאשם מספר פעמים בשנתיים האחרונות, עולה כי התרשמה שהנאשם נע בין הקשיים לבין הרצון להשתקם. במימון משרד הביטחון החל הנאשם לאחרונה תוכנית להשלמת בגרויות.
קצינת המבחן התייחסה לאישיותו של הנאשם, שהביאה לשימוש בסמים ולביצוע עבירות. כן התרשמה כי כיום הנאשם מעוניין לערוך שינוי בחייו.
ביחס לעבירה הנדונה, נאמר כי הנאשם לוקח אחריות על מעשיו והביע חרטה על השימוש בסמים שהביאו אותו, לדבריו, לביצוע עבירות.
לאור כל זאת העריכה קצינת המבחן כי הנאשם זקוק למסגרת טיפולית לגמילה מסמים, וכי ניתן לעשות זאת במקביל למסלול הלימודים שהנאשם החל בו. לפיכך המליצה על דחייה של ארבעה חודשים כדי לבחון את השתלבותו של הנאשם במסגרת הטיפול.

בתסקיר משלים מיום 28.6.09 נאמר כי הנאשם החל בטיפול במסגרת מרכז יום במכון הירושלמי לטיפול בבעיות סמים ותחלואה כפולה, ולאחר כחודש הפסיק את הטיפול על דעת עצמו. בשיחה שקוימה עימו הסביר הנאשם כי התקשה ליצור קשר אמון עם המטפל. בהמשך פנה הנאשם מיוזמתו למשרד הביטחון וביקש להתחיל טיפול פרטני עם פסיכולוג. משיחה שקיימה קצינת המבחן עם הפסיכולוג, נאמר כי הנאשם מגיע ברציפות לטיפול מזה חודשיים, משתף פעולה ונראה בעל מוטיבציה לערוך שינוי בחייו.
כן נאמר כי הנאשם לומר במכללה להשלמת בגרויות, אף שהדבר אינו קל עבורו. קצינת המבחן העריכה כי התמדתו של הנאשם במקום, על אף קשייו, מעידה על רצונו לערוך שינוי בחייו. בבדיקות שתן שנערכו לו בשירות המבחן נמצא הנאשם נקי מסם.
המלצת שירות המבחן הינה להטיל על הנאשם צו מבחן למשך חצי שנה, וכן צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 180 שעות.

3. בטעוניו לעונש ציין ב"כ המאשימה, לזכותו של הנאשם, את הודאתו, את עברו הנקי ואת גילו הצעיר יחסית. מנגד, ציין לחומרה כי הנאשם החזיק בביתו, למעשה, מפעל לייצור ושכפול עותקים מפירים של סרטים. לא מדובר באדם שהוריד קבצים או סרטים לשימושו האישי, אלא מדובר באדם שהפך את העניין הזה לעסק כלכלי ורווחי, עד כדי כך שהרוויח מכך כ-3,000 ₪ לחודש. מעבר לכך, הנאשם גם יצר עותקי אב באמצעותם ניתן לשכפל עותקים רבים ולהגביר את הנזק שנגרם לבעלי הזכויות. הנאשם הפסיק את פעולתו רק לאחר פשיטת המשטרה.
לכן מבקשים להטיל על הנאשם עונש של 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס כספי כדי לבטא את הפן הכלכלי של העבירות. לגבי הקנס ציין כי הנאשם הגיע להסדר במישור האזרחי מול הגורמים הנפגעים, ויש להתחשב בכך.

ב"כ הנאשם ציינה בטעוניה לעונש את מצבו האישי והמשפחתי הקשה של הנאשם, כפי שעולה מהתסקירים. לענין זה הגישה מסמך רפואי הנוגע לאחותו של הנאשם. עוד טענה כי הנאשם הודה בעבירה מיד כשהתגלתה, ואף סירב למסור שמות של אנשים איתם עבד, דבר המעיד, לדבריה, על רמתו המוסרית. מדובר באדם צעיר שעושה צעדים משמעותיים לשינוי כיוון בחייו, במסגרתם אישפז עצמו באשפוזית וסיים בהצלחה תוכנית גמילה. במקביל נמצא הנאשם בקשר עם פסיכולוג מטעם משרד הביטחון, שהוא מממן בעצמו, הוא מגיע ברציפות ומשתף פעולה. כמו כן הנאשם החל בתוכנית להשלמת בגרויות, והוא אף נמצא בקשר עם המכון הירושלמי לטיפול בבעיות סמים. כך ניתן לראות כי הנאשם בעל רצון כן ואמיתי לשנות כיוון, בכל אפיק בחייו: מקצועי, אישי ולימודי.
ב"כ הנאשם ציינה כי במסגרת ההליך האזרחי הגיע הנאשם להסכם פשרה שקיבל תוקף של פס"ד, במסגרת הוא ישלם 25,000 ₪, שזהו סכום גבוה יותר ממה שהרוויח ממעשיו. ציינה כי הנאשם ניהל את העסק במשך חצי שנה בלבד.
כיום מצבו הכלכלי של הנאשם ושל משפחתו קשה, האם נאלצה להפסיק לעבוד בעקבות מצבה של האחות, ויש להתחשב בכך.
בנוגע לעבירה ציינה כי אין מדובר בעבירת רכוש קלאסית, שכן אין נפגע ברור אלא הפגיעה היא בחברות ענק של ייצור סרטים. בוודאי שאין להצדיק זאת אך יש להתחשב ב"כיס העמוק" של הנפגעים.
בנוגע לבקשת המאשימה להטיל על הנאשם עבודות שירות, ציינה ב"כ הנאשם כי עונש זה ייאלץ את הנאשם להפסיק את הטיפול בו החל ובוודאי להפסיק את לימודיו, והדבר יפגע במאמצי השיקום שלו. לדבריה, הנאשם אדם צעיר, בעל עבר נקי, כאשר עברו למעלה מ-4 שנים מאז ביצוע העבירה. הנאשם בתהליך שיקום קרוב ל-4 שנים, ומבטא רצון לחזור למוטב. לפיכך ביקשה לקבל את המלצת שירות המבחן, ולחילופין להגביל את כמות השעות של עבודות השירות. לדברי ב"כ הנאשם, הנאשם מוכן לבצע עבודות של"צ מעבר למה שהמליץ שירות המבחן.

4. הנאשם נתפס כאשר בביתו וברכבו כמות גדולה של תקליטורים עליהם צרובים סרטים המהווים עותקים מפירים, ובביתו נמצאו כלים לצריבת סרטים. במחשבו של הנאשם נמצאו מאות קבצים של סרטי קולנוע ומאות תמונות המשמשות לעטיפות לקופסאות הסרטים. במשך חצי שנה ייצר הנאשם ומכר תקליטורים המהווים עותקים מפרים של סרטים.
בתי המשפט קבעו לא אחת כי יש לדון בחומרה בעבירות של קניין רוחני. למשל, ברע"פ 1519/03 שמעון סוויסה נ' מדינת ישראל, ציין בית המשפט: "אכן, תופעת העבירות כנגד הקניין הרוחני הגיעו למימדים רחבי היקף, המביאים לפגיעה חמורה בסחר המקומי, כמו גם בסחר הבינלאומי, והמחייבים את רשויות אכיפת החוק, כמו-גם את מערכת בתי-המשפט, להקפיד כי תהיה הרתעה יעילה כנגד עבירות אלה".
וכן בת"פ (רמלה) 4224/06 פרקליטות מחוז המרכז נ' שריקי רועי ואח', : "עבירות של הפצת תקליטורים מזויפים הן עבירות קלות לביצוע שרווח כלכלי נאה כרוך בצידן למבצע העבירה ונזק כלכלי חמור נגרם לבעל זכות היוצרים המופרת היא גם פוגעת בשמה של מדינת ישראל בקהיליית העמים בהיותה מוקד לעבירות הזיופים".
לכן, במקרים דומים למקרה דנן מטילים בתי המשפט על העבריינים בדרך כלל עונשי מאסר, חלקם בכלא וחלקם בעבודות שירות, בהתאם לחומרת העבירות ולנסיבות האישיות של כל מקרה ומקרה.
כך, למשל, ברע"פ 1519/03 הנ"ל, נגזר על הנאשם עונש של 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס של 60,000 ₪.
ברע"פ 1091/05, עיסאווי אחמד נ' מדינת ישראל, , נגזרו על הנאשם 6 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס של 20,000 ₪.
ברע"פ 4331/08, מוניר נאסר נ' מדינת ישראל, , השאיר בית המשפט העליון על כנו עונש של 5 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 15,000 ₪.

ובענייננו - מדובר בבחור צעיר יחסית, נורמטיבי, שזו עבירתו הראשונה. הנאשם הודה מיד בעבירות שיוחסו לו, הביע צער וחרטה ואף מיהר להגיע להסדר כספי במישור האזרחי. בנוסף, נסיבות חייו של הנאשם אינן קלות, כפי שעולה מהתסקירים, אך נראה כי הנאשם מנסה כעת לעשות שינוי בחייו, הוא עבר גמילה מסמים ומתמיד בכך, החל ללמוד להשלמת בגרויות ומתמיד בטיפול פסיכולוגי.
יחד עם זאת, אין להתעלם מחומרת העבירות, כאשר הנאשם במשך מספר חודשים החזיק בביתו "עסק" לצריבת, העתקת ומכירת סרטי קולנוע, לרבות הכנת קופסאות לתקליטורים, הכנת תמונות לעטיפת הקופסאות, וחלוקת פרוספקט עם תמונות הסרטים.
באיזון שבין מכלול הנסיבות, עמדתה העונשית של המאשימה היא עמדה ראויה, כאשר יש להתחשב בנסיבות המקלות בקביעת משך עבודות השירות. אשר לקביעת קנס כספי - מדובר בעבירה על רקע כלכלי, עבירה שהמטרה היחידה לצידה הינה הפקת רווחים, ולפיכך יש מקום להטלת קנס, תוך התחשבות במצבו הכלכלי של הנאשם ובהסדר אליו הגיעו הצדדים בהליך האזרחי.

5. לאור האמור לעיל אני דנה את הנאשם כמפורט להלן:

א. מאסר למשך 4 חודשים. הנאשם ירצה מאסר זה בעבודות שירות, במשטרה מגרש הרוסים בירושלים, בימים ראשון עד חמישי בין השעות 08:00 עד 16:00 ובערב חג וחול המועד כנהוג במקום העבודה. במידה שהנאשם לא יעבוד בימים האמורים, בין אם מסיבותיו ובין אם בשל היות המקום סגור, יחוייב הנאשם ביום עבודה מלא.
מועד תחילת העבודות 24.11.09. במועד זה בשעה 10:00 על הנאשם להתייצב במפקדת מחוז דרום שליד כלא באר שבע.
מובהר לנאשם כי כל הפרה בעבודות השירות תביא להפסקה מינהלית ולריצוי העונש במאסר ממש.

ב. מאסר על תנאי של 6 חודשים, אותו לא ירצה הנאשם אלא אם יעבור, תוך 3 שנים, על סעיפי החוק בהם הורשע.

ג. הנאשם ישלם קנס בסך 6,000 ₪ או 60 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב- 12 תשלומים חודשיים שוים ורצופים. התשלום הראשון יבוצע עד ליום 1.5.2010 והתשלומים הבאים בכל 1 לחודש בחודשים שלאחר מכן. אם לא יבוצע תשלום במועדו, תעמוד יתרת הקנס לפרעון מיידי.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים תוך 45 יום מהיום.לתיאום פגישה עם עורך דין חייגו: 077-4008177
נושאים רלוונטיים נוספים

 1. כפל עונש

 2. עונש לבעל מכה

 3. צבירת עונשים

 4. עונש קל לבעל מכה

 5. חפיפת עונשי מאסר

 6. העונש על החזקת נשק

 7. הפעלת עונש על תנאי

 8. העונש על סחר בחשיש

 9. ערעור על עונש בצבא

 10. עונש על סחר בהרואין

 11. עונש להורים מתעללים

 12. עונש על תקיפת קשיש

 13. העונש על עבירות נשק

 14. הקלה בעונש לחולי נפש

 15. עונש על תקיפת בת זוג

 16. עונש על החזקת הרואין

 17. ערעור על חומרת העונש

 18. עונש על עבירות תקיפה

 19. עונש על גניבת מכונית

 20. מה העונש על עדות שקר

 21. העונש על גניבה ממעסיק

 22. עונש על התקהלות אסורה

 23. עונש השעייה לעורך דין

 24. עונש על תקיפה בבית קפה

 25. מה העונש על הונאת ביטוח

 26. העונש על שבירת חלון רכב

 27. הפחתת עונש על מעשה סדו

 28. העונש על התקהלות אסורה

 29. עונש קל על נהיגה בשכרות

 30. הקלה בעונש נהיגה בשכרות

 31. עונש פיטורים לעובד מדינה

 32. עונש על מגע עם סוכן חוץ

 33. עונש על ביצוע עסקאות נשק

 34. עונש על מעשה מגונה בכוח

 35. עבירת פציעה - מה העונש ?

 36. עונש על גניבה בידי עובד

 37. עונש לקטין על מעשה מגונה

 38. עדות בשלב הטיעונים לעונש

 39. עונש על הפעלת רדיו פיראטי

 40. מה העונש על נהיגה בשלילה

 41. העונש על תלונת שווא במשטרה

 42. הקלה בעונש על גניבת תיקים

 43. העונש על מעשה מגונה בפומבי

 44. עונש על מכירת דיסקים צרובים

 45. העונש על יריות באזור מגורים

 46. החמרה בעונש בעבירות תעבורה

 47. עונש על אי קיום צו בית משפט

 48. הקלה בעונש בגלל הליך שיקום ?

 49. חזרה מהודאה בשל חומרת העונש

 50. בקשת הפרקליטות להחמרה בעונש

 51. מה העונש על פגיעה בהולך רגל

 52. עיכוב עונש השעיה של עורך דין

 53. בעל מכה את אשתו - מה העונש ?

 54. מה העונש על החזקת רימון הלם ?

 55. הקלה בעונש עקב מצב כלכלי קשה

 56. העונש על זריקת אבן על מכונית

 57. ערעור על עונש בעבירות ביטחון

 58. עונש מינימלי על נהיגה בשכרות

 59. עונש על קשירת קשר לביצוע פשע

 60. העונש על ניסיון לגנוב מכונית

 61. הקלה בעונש בגלל בעיות בריאות

 62. החמרה בעונש לאב שהתעלל בילדיו

 63. עונש על עבירה אתית של עורך דין

 64. עונש על זריקת אבנים על שוטרים

 65. בקשה להקלה בעונש על תקיפת שוטר

 66. ערעור על קולת העונש החזקת חשיש

 67. הבדלים בעונש מבצע עיקרי ומסייע

 68. הקלה בעונש על נהיגה בזמן פסילה

 69. העונש על מעשה מגונה בכוח בקטינה

 70. הקלה בעונש על עבירות ביטחוניות

 71. כפל עונש - כפל אישום - סעיף 186

 72. עונש על גניבה של חפצים לא יקרים

 73. העונש על עבירת חטיפה ומעשה מגונה

 74. עונש על סחר בבני אדם לעיסוק בזנות

 75. עונש על עבירות משמעת של עורכי דין

 76. מה העונש על עבירות על חוק העתיקות ?

 77. החמרת העונש שנפסק בבית הדין למשמעת

 78. עונש על פגיעה בהולך רגל במעבר חציה

 79. עונש על בניית קומות נוספות ללא היתר

 80. מה העונש על עבירת מסירת מידע לאויב ?

 81. ערעור על עונש חמור על עבירות תעבורה

 82. ערעור כנגד חומרת העונש - דיני תעבורה

 83. ערעור על חומרת העונש בתאונת פגע וברח

 84. מה העונש על עבירת החזקה בתנאי עבדות ?

 85. ערעור על קולת העונש בעבירת נהיגה בשכרות

 86. מה העונש על הסעת מחבל מתאבד לבצע פיגוע ?

 87. עונש על מעשה מגונה בקטינה ע''י קרוב משפחה

 88. מה העונש על הברחת פלסטינים מהשטחים לארץ ?

 89. עונש על התעללות בילדים - עונשים חינוכיים

 90. חבלה בכוונה מחמירה - ערעור על חומרת העונש

 91. הסכמת הפרקליטות להקל בעונש לאחר הגשת ערעור

 92. מה העונש על סטיה מנתיב וגרימת תאונת דרכים ?

 93. עונש לפלסטיני בעבירת כניסה לישראל שלא כדין

 94. מה העונש על השארת חפצים על ברחוב על המדרכה ?

 95. מה העונש על הסעת שב"חים למי שאין לו עבר פלילי ?

 96. מה העונש על השתתפות במחנה אימונים של ארגון טרור ?

 97. הגנת טעות במצב דברים על פי סעיף 34 י"ח לחוק העונשין

 98. עבירת שנאה מהווה נסיבה מחמירה: סעיף 144ו לחוק העונשין

 99. עבירה של פציעה כשהעבריין מזויין לפי סעיף 334 + 335(א)(1) של חוק העונשין

 100. עבירת פציעה בנסיבות מחמירות - סעיף 334 בנסיבות סעיף 335(א)(2) לחוק העונשין

 101. שאלות ותשובות

רקע תחתוןשעות הפעילות: ימים א'-ה': 19:00 - 8:30
                           יום ו' : 14:00 - 10:00

טלפון: 077-4008177
פקס: 153-77-4008177

דואר אלקטרוני: office@fridman-adv.com

Google+רקע תחתון