תביעה להחזר כספי על קורס פיתוח קול

תביעה להחזר כספי על קורס פיתוח קול

רקע כללי וטענות התובע

התובע, במסגרת חיפושיו להירשם לאודישנים לתוכנית הטלויזיה "כוכב נולד", נתקל בפרסום מטעם הנתבעת.

התובע השאיר פרטיו במטרה שצוות ההפקה של התוכנית יזמן אותו לאודישן אולם במקום זאת יצרה עימו קשר הנתבעת והסבירה לו שהיא משמשת כבית ספר למוסיקה ותוכל היא להכשירו להיות זמר מקצועי כדי שיוכל להתקבל לאודישן של תוכנית הטלויזיה, ולשם כך זימנה את התובע לראיון אישי.

ביום 18.8.10 עת הגיע התובע לראיון אצל הנתבעת, הוצג בפניו מצג כי במידה וירשם לקורס אצלה הוא יהיה "הכוכב הבא" וכן הבטיחו לתובע כי הקורסים שינתנו לו יהיו מבוססים על פיתוח קול מקצועי ולא חובבני. לפיכך, הסכים התובע לעסקה כפי שהוסברה לו.

לטענת התובע בחוזה הובטחו בין היתר: פס קול,סינגל עם עיבוד וקאבר מקצועי אשר עליו יעבדו איתו במשך כל הקורס, תעודה, קורס פיתח קול מקצועי במשך שנה, תוספת סטיילינג לצילומים, דגימת קול, כרטיס חבר המקנה הנחות להצגות ומופעים, וידאו בוק, בוק בכריכה קשה, כניסה לעשר כיתות אומן ובנוסף לכל האמור הובטח כי יתקבלו רק תלמידים מקצועיים ולטובת העניין תערוך הנתבעת מבחני קבלה, וכל זאת בתמורה לסך של 7,164 ₪ בצירוף 600 ₪ דמי רישום.

לטענת התובע הנתבעת לא עמדה בכל התחייבויותיה; לא התקיים לימוד של פיתוח קול כפי שהובטח, התקיימו הפרעות חוזרות ונשנות מצד תלמידים במהלך השיעורים, התקבלו תלמידים שאינם בעלי כשרון כלל ואף לא בוצע מבחן קבלה.

התובע פנה אל הנתבעת על מנת שתעמוד בהתחייבויותיה, ולאחר דין ודברים התחייבה הנתבעת לפצותו בקורס "מחזמר" בשווי 12,000 ₪ ואילו התובע ילמד את הקורס בחינם. בדיעבד התברר לתובע כי גם בהבטחה זו הנתבעת לא עמדה.

ביום 24.6.12 התובע נפגש עם X, מנהל מכירות הנתבעת, אשר הודה כי הנתבעת הפרה התחייבותה אולם במקום לפצות התובע כספית ניסה נציג המכירות לשכנע התובע להירשם לקורס נוסף בעלות של 11,000 ₪ נוספים. התובע צירף לכתב התביעה את תמלול שיחה עם X, מנהל המכירות אצל הנתבעת. בעקבות הפרת החוזה ביטל התובע שני תשלומים מתוך 12 תשלומי הוראת הקבע.

לפיכך, הוא תובע 7,167 ₪ בגין סכומים שכבר שולמו לנתבעת, תשלום בסך 597 ₪ עתידי, עוגמת נפש בסך 1,000 ₪ ופיצוי עונשי בגין מרמה והונאה בסך 4,780 ₪.

טענות הנתבעת

לטענת הנתבעת, התובע רכש מוצרים ושירותים מגוונים בתחום האמנות והבידור. אין מדובר בפרסום מטעה. יתרה מכך התובע הודה י הוסבר לו בשיחת הטלפון שניהל מול נציגי הנתבעת כי אין לבלבל בין הנתבעת לבין תוכנית הטלויזיה או כל פרויקט אחר. עוד מוסיפה הנתבעת כי מעולם לא הובטח לתובע כי יהיה "כוכב הבא" או בעל קריירה משגשגת בעולם המוזיקה והבידור.

עוד היא טוענת כי לא התחייבה לספק לתובע כל שירות מעבר לאמור במפורש בהסכם אשר נכרת בין הצדדים. הנתבעת מעולם לא התחייבה בפני התובע או כל תלמיד אחר לערוך מבחני קבלה או כל מבחן אחר למבקשים להירשם ללימודים אצלה. התובע הוא זה שהפר ההתחייבויות אצל הנתבעת שכן ביטל שני תשלומים של הוראת הקבע היא זו שקיימה כל מה שהובטח לתובע בהתאם להסכם.

יתרה מכך, לא התקבלה כל פנייה מהתובע במהלך הקורס או לאחריו ואין הנתבעת מכירה במנהלים המוזכרים בכתב התביעה או בסמכותם להודות בהפרה כלשהי. בנוסף, בנוגע לפיצוי שטוען התובע כי הנתבעת הציעה לו - לא צורפה כל אסמכתא התומכת בטענה זו.

הנתבעת מכחישה כי התובע שילם לנתבעת סך של 6,390.בדיון התייצבו התובע בעצמו, עד מטעמו, מר אופיר כהן ונציג הנתבעת מר יעקב חלוה, מנהל מכירות וכל צד חזר על טענותיו.

התובע הוסיף הוא זמר מקצועי וכי הנתבעת מסרה לו כי יכול הוא להתקבל לתוכנית כוכב נולד כיוון שיש לה ניסיון ו"חצי מעולם" הבידור נמצאים אצלם. הוא אמר כי קורס פיתוח הקול היה קורס חובבני. בנוגע ל - 10 כיתות אמן, פנה התובע לנתבעת פעמים רבות בעניין, וקיבל תשובה מהנתבעת "כשיהיה נגיד", אולם הנתבעת לא אמרה דבר. הנתבעת לא סיפקה לו דגימת קול ולא כרטיס המקנה הנחות במופעים.

הדבר היחיד שקיבל התובע אלו תמונות וקורס, אולם הקורס לא היה במתכונת שהובטחה לתובע.

נציג הנתבעת בדיון טען מנגד כי לא זכור לו מקרה בו אמרו לאדם כי הוא יכול הוא להיות כוכב או לא להיות כוכב. לנתבעת אין שום אחריות לתוצאות.

התובע העיד ארוכות והתרשמתי כי הוא אומר את הדברים מנהמת ליבו וכמי שרצה להתקדם ולהצליח מאד אך נחל אכזבה בין מה שהוצג לו לבין מה שהתרחש בפועל. בטופס ההרשמה, שהינו למעשה ההסכם בין הצדדים, נרשם כי הרישום אצל הנתבעת הוא למוקד המידע בלבד וכי אין בכך משום התחייבות לספק עבודה בשום צורה שהיא, ובהקשר זה מקובלים עלי טענות הנתבעת כי אין מדובר בהבטחה למציאת תפקיד מובטח כלשהו בעולם הבידור. התובע נרשם למנוי אודישנים VOICE הכולל מידע על אודישנים למופעי זמר, ללהקות, לג'ינגלים, לדיבוב סרטים וסדרות, לקריינות רדיו, פרסומות וקולות רקע. והשאלה האם הופרה ההתחייבות.

התובע סיפר כי דווקא חשד מדוע שיקבלו דווקא אותו אם יש הרבה מועמדים, והנתבעת נטעה בו את התחושה כי לאור נסיונה ואם יוכח שיש לו כשרון הוא יוכל להתקדם רחוק. הוא גם תיאר בצורה מפורטת מה הובטח לו ומה לא קיבל וכי בכל פעם שפנה לנתבעת הובטחו לו דברים שונים לאורך שנים. עדותו של התובע מהימנה ושוכנעתי כי הוא אכן נתן לנתבעת הזדמנות לקיים את מה שהבטיחה לו. הא ראיה שהוא לא הזדרז לבטל את הוראת הקבע אלא רק לאחר שנגבו 10 תשלומים מתוך 12. ובהנחה כי מדובר בתשלומים חודשייים, הרי שלאורך חודשים נתן התובע לנתבעת הזדמנות לקיים את חלקה או, למצער, סמך על ההבטחות החוזרות שניתנו לו ונטען בו תקווה מסויימת.

אל מול עדותו המפורטת של התובע היתה עדותו של נציג הנתבעת כוללנית למדיי. בחקירה הנגדית נשאל נציג הנתבעת שאלות פרטניות ביחס לכל שירות ומוצר שהובטחו אך הוא השיב לרוב בגנון "את הכל קיבלת". הנתבעת הציגה מסמך ולפיו התובע היה רשום לקורס VOICE – אולם לא מצאתי בפיה מענה לתלונות התובע באשר לאיכות הקורס ורמתו.

התובע הגיש תמלול שיחה ולשם כך הביא לעדות את מר אופיר כהן, שהעיד כי הוא והתובע הלכו למשרדי הנתבעת במטרה להקליט את השיחה אם אחד הנציגים או המנהלים, ומאחד המשרדים יצ אדם בשם X, אשר הלך לרגע, ובינתיים הכין התובע את מכשיר ההקלטה ואז נכנס התובע עם X. העד לא שמע מה היה בפנים אך לאחר מכן השמיע לו התובע את ההקלטה.

מעיון בתמלול השיחה מיום 24.6.12 בין התובע לבין X, נראה כי היו פניות בעבר מטעם תלמידים לנציג המכירות בנוגע לאופי הקורסים והנציג הודה כי באו עוד אחרים כמו התובע וניתנו להם קורסים בחינם. יש בכך ראיה כי לא מדובר בתלונה בודדת של התובע כי אם בדפוס חוזר המעיד ככל הנראה על פער בין המובטח לבין מה שמסופק בפועל וכי הרמה אינה משביעת רצון, כאשר הנתבעת נוהגת לפצות בדמות קורס נוסף למי שמתלונן.

גם בשיחה וז מעלה התובע תלונות ביחס למוצרים רבים שהובטחו לו ושלא קיבל, ונראה כי הנתבעת נוטה להרעיף הבטחות ובלבד שתצליח לגייס כמה שיותר נרשזמים. יתרה מכך, אותו נציג מודה בשיחה כי היו בעיות וטעויות בעבר ואף אמר לתובע שהוא צודק בטענותיו אך כדי להצליח עליו לפנות לעורך דין משום שבדיבורים ובפניות לנתבעת הוא לא יראה כסף; ולפי התמלול: "שלח מכתב לעורך דין ואני לא צוחק איתך...כי מה שהם יציעו לך זה אולי עוד הנחות ובוק ועוד איזה שעה סינגל. אתה צודק, היתה איזו שהיא טעות ואולי אפשר לסדר את זה.." אותו נציג אף הודה בהמשך כי אחד הקורסים שבו השתתף התובע היה בעייתי וכי אם התובע רוצה אפשר לפצות אותו על הקורס. מדברים אלו עולה כי הנתבעת עצמה מודה כי נפל כשל באותו הקורס ויש איפוא רגליים לטענה כי התובע לא קיבל את כל מה שהובטח לו. עוד עולה מתמלול השיחה כי נציג המכירות מציע לתובע לפנות לעורך דין על מנת להשיב מהנתבעת הכספים בחזרה.

לאור האמור לעיל, נראה כי אכן היו כשלים בקורס ובכך יש כדי לאיין טענת הגנה הנתבעת כי קיימה כל התחייבויותיה. יחד עם זאת, לא התרשמתי כי מדובר בכשלון תמורה מוחלט שכן הוכח כי התובע היה רשום והשתתף בקורס יסודות VOICE, אלא שהקורס לא ענה על הציפיות שנטעה הנתבעת בתובע טרם נרשם, והוכח כי גם נציג הנתבעת הודה בשיחה המתומללת כי היו בעיות וכשלים בקורס ואף שולח את התובע לפנות להליכים משפטיים . כמו כן ממסמך שהגישה התובעת וכן מנספחי כתב ההגנה נראה כי לתובע סופק ממשק עדכון תמונות וכי היה רשום במאגר אודישנים וכי במסגרת העמוד האישי קיבל הודעות על אודישנים שונים, בהתאם למנוי אותו רכש.

בנסיבות אלו אני סבור כי התובע ראוי להשבה חלקית אותה אני מעריך על דרך האומדנא בסך 2,000 ₪.

כמו כן אני פוסק לעד מטעם התובע שכר עדות בסך 150 ₪, שישולמו על ידי התובע.

בנסיבות העניין יישא כל צד בהוצאותיו.

ניתן להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום מקבלת פסק הדין.לתיאום פגישה עם עורך דין חייגו: 077-4008177
נושאים רלוונטיים נוספים

 1. ביטול השתתפות בקורס

 2. תביעה נגד מכללת אחווה

 3. ביטול קורס החזר כספי

 4. תביעה על חוב שכר לימוד

 5. תביעה אישית להחזר שכר לימוד

 6. תביעה בגין הרשמה לקורס קוסמטיקה

 7. ביטול השתתפות בקורס לפני תחילתו

 8. תביעה להחזר כספי על קורס פיתוח קול

 9. תביעה נגד מכללה בגין לימודי רפואה סינית

 10. נדחתה בקשת העותרת למתן רישיון לשנת לימודים

 11. ביטול החלטה על הפסקת לימודים לתואר דוקטור לרפואה

 12. נדחתה תביעה להחזר כספי על הרשמה לקורס ללימודי משחק

 13. תביעה נגד מכללה בגלל אי השלמת לימודים וקבלת תעודת גמר

 14. שאלות ותשובות

רקע תחתוןשעות הפעילות: ימים א'-ה': 19:00 - 8:30
                           יום ו' : 14:00 - 10:00

טלפון: 077-4008177
פקס: 153-77-4008177

דואר אלקטרוני: office@fridman-adv.com

Google+רקע תחתון