הכרה בתאונת דרכים בביטוח רכוש - אי הכרה בנזקי גוף

קראו את פסק הדין להלן על מנת להרחיב את הידע בנושא הכרה בתאונת דרכים בביטוח רכוש - אי הכרה בנזקי גוף:

1. תביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975. לצדדים מחלוקת לעניין החבות ובפרט האם לתובע קרתה תאונת דרכים.
ב"כ התובע טוען להשתק מצד הנתבעת, שכן הנתבעת כמבטחת רכוש, הכירה בחלות פוליסה ביטוח מקיף ופיצתה את התובע על פיו. עמדת ב"כ הנתבעות היא שעל התובע להיכנס לד' אמות הפלת"ד כדי להוכיח את החבות ואין ללמוד מתנאי פוליסת ביטוח רכוש כי חל הפלת"ד. עיקר טענות הנתבעת מעוגנים בגרסאות שונות של התובע.
בתיק זה העיד רק התובע, הוגשו תיק המשטרה והודעת התובע לנתבעת על קרות התאונה.

2. גרסת התובע בכתב התביעה היא שביום 14.3.04 בשעה 18:30 או בסמוך לכך הוא נפגע בתאונת דרכים, בדרך מצומת צפע לצומת חתרורים ואין פירוט מעבר לכך לאופן קרות התאונה.
גרסאות התובע למבטחת הן בהודעה שנמסרה לנתבעת ביום 28.3.04, ולפיה "במהלך הנסיעה פרצה אש במנוע. המכונית כבתה במהלך הנסיעה לא הייתה לי אפשרות לעצור נאלצתי להתנגש בצלע ההר" (מוצג נ/2), וכן בתשובות לשאלון שנשלח לתובע ע"י באי כח הנתבעת. שם הוא תיאר את התאונה בדרך הבאה:

"ביום 14.3.04 נהגתי ברכב מסוג הונדה בעל רישוי 98-501-08 תוך כדי נסיעה יצא עשן מהרכב, ניסיתי לעצור את הרכב ולא הצלחתי ואז איבדתי שליטה והתנגשתי בקיר שהיה בצד הדרך, והרכב עלה באש" (תשובה 34 ב' מיום 15.8.07 – מוצג נ/1).

מחוות דעת השמאי לגבי נזקי הרכוש עולה כי מדובר ברכב שאינו בר תיקון או שיקום כי הוא נשרף כליל ובין היתר ניזוקו חלקי המרכב הפנימיים והחיצוניים (מוצג ת/4). צילומי הרכב שנעשו ע"י השמאי אינם מצביעים על נזק פיזי למכסה המנוע (תמונה 5) או לכאורה לגג הרכב (תמונות 4-5 – מוצג ת/1).

גרסת התובע שנמסרה במשטרה ביום 14.3.04 היא שהוא נהג ברכב "ובמהלך הנסיעה הרכב התחיל להישרף לי וכתוצאה מכך התהפכות..." (מוצג ת/3). בהמשך הוא מציין "אני לא יודע למה הרכב עלה באש רציתי לעצור ואיבדתי שליטה".

דוח פעולה משטרתי שמולא ביום התאונה ע"י רס"ר שמואל אורן, מציין כי הוא קיבל דיווח משוטר על התהפכות עצמית של רכב. למקום גם נשלח מישהו מאבטחה שהגיע למקום ודיווח על רכב שעולה באש ולא היה בו אף אחד. בהמשך נמצא שמד"א פינתה את התובע במצב בינוני, אבל בהמשך מסר הבוחן שמצבו קל.

3. הגרסה של התהפכות הרכב היא גרסה שמסר השוטר אריה (שם משפחה לא ברור – מ.ו.) מתחנת דימונה לרס"ר שמואל אורן אשר רשם את דוח הפעולה ביום התאונה. לפי דוח הפעולה ההודעה נמסרה באותו יום בשעה 18:26 וניתנה הודעה למוקדנית בשעה 18:45. הגרסה של ההתהפכות אינה גרסת התובע מחמת של שימוש במילה נרדפת לתאונה. המשטרה הגיעה למקום ומצאה רכב עולה באש. אילו הדיווח היה של התובע התהפכות, כמילה נרדפת לת"ד, הרישום המשטרתי לא היה ממשיך עם הביטוי "התהפכות עצמית". גם מצב הרכב העולה מהצילומים של השמאי אינם תומכים ברכב שהתנגש, בין בחזית ובין בצד ימין שלו בצלע הר, או קיר, או שנפל לתעלה. צילומי הרכב השרוף איפוא אינם תומכים בגרסה שדווחה למבטחת בתחום הרכוש והגוף של פגיעה בצלע ההר (מוצג נ/2), או בגרסה בשאלון של פגיעה בקיר בצדי הדרך (מוצג נ/1) או כניסה לתעלה ובהמשך לדופן הר / או גבעה חצובה תצהיר עדות ראשית), או הרכב שנעצר בין הסלע של ההר לקיר של הכביש (עמ' 6 לפרוטוקול). העובדה שהרכב נשרף משותפת לכל הגרסאות. בחינת המקום מלמדת כי לא היו סימני בלימה על הכביש. המקום חשוך, הכביש היה יבש, בכביש עיקולים חדים. הרכב כולו שרוף. המשטרה מציינת כאמור התהפכות עצמית.
בחדר מיון מצוין כי לתובע כאבים בחזה, אגן שמאל וגב תחתון (מוצג נ/3).

4. בתצהיר עדות ראשית תיאר התובע את התאונה כדלקמן:

"תוך כדי נסיעה וכאשר הייתי בירידה יצא עשן מהרכב. אני ניסיתי לעצור את הרכב ולא הצלחתי ואז איבדתי שליטה, הרכב נכנס לתעלה שבצד הדרך ולאחר מכן התנגש בדופן של הר או גבעה חצובה הנמצאת בימין הדרך, והרכב עלה באש" (סעיף 3 לתצהיר עדות ראשית מ-18.12.07).

בחקירה נגדית הוא חלק על כך שהרכב התהפך (עמ' 3 לפרוטוקול). לדבריו הרכב התנגש בקיר של ההר (עמ' 4 לפרוטוקול). הוא העיד כי לא היה יכול לעצור "ברחתי לצד ימין. שמתי רגל על הברקסים היה קשה. האוטו נעצר בין הקיר, הסלע של ההר לבין הקיר של הכביש" (עמ' 4 לפרוטוקול). לפני כן היה עשן מקדימה (עמ' 6 לפרוטוקול).

התובע סיפר שהביטוי "התהפך" הוא ביטוי נרדף ל"תאונה" במגזר הבדואי. אבל אין טענה שהתובע סבל מכוויות או מאיבוד הכרה ולפיכך, לכאורה, גם אם יצא עשן מהמנוע תוך כדי תנועה,התובע יצא מהרכב לפני שהתהפך ולפני שעלה באש.

לטענת התובע הייתה לו בעיה עם הבלמים והוא איבד שליטה. לאור מצב הרכב לאחר השריפה אין תיעוד המעיד על מצב הבלמים. אני מוכנה להניח כי הבלמים לא נתנו לתובע מענה והוא נאלץ לעצור את הרכב בדרך אחרת. השאלה היא האם בתהליך זה התובע נפגע בתאונת דרכים או שמא הוא הצליח לעצור את הרכב ולצאת מהרכב ובהמשך הרכב התהפך ועלה באש.

5. אני מסכימה עם ב"כ הנתבעת כי היה על התובע לספר מה קרה בפועל ולא להתפתל במספר גרסאות אם הוא ביקש להראות שנפגע כתוצאה מתנועת הרכב שלא נבלם. התובע בחר מסיבותיו להציג בפני המשטרה גרסה של התהפכות תוך כדי איבוד שליטה, כאשר המשטרה ראתה את הרכב שרוף והפוך, ובפני המבטחת גרסת עצירה ע"י קיר או צלע הר כדי לבסס את תביעת הרכוש ואת נזק הגוף, תמונה שהמשטרה לא ראתה.

הנטל על התובע להוכיח שקרתה לו תאונת דרכים עפ"י סעיף 1 לפלת"ד ונטל זה הוא לא הרים ולכן תביעתו נדחית.

6. התביעה נדחית. התובע ישלם לנתבעת הוצאות ושכ"ט עו"ד בסך של 15,000 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כדין מהיום ועד ליום התשלום המלא בפועל.


זכות ערעור תוך 45 יום לביהמ"ש המחוזי .לתיאום פגישה עם עורך דין חייגו: 077-4008177
נושאים רלוונטיים נוספים

 1. הגדרת נזק גוף

 2. נזקי גוף - ליקוי קוכליארי

 3. נזקי גוף על רקע ריב חמולות

 4. התיישנות תביעות נזקי גוף - נזיקין

 5. חישוב בסיס השכר בתביעה לנזקי גוף

 6. נזקי גוף שנגרמו לקטין בבאר יעקב

 7. תביעה בגין נזקי גוף כנגד עיריית קרית מלאכי

 8. ערעור על תביעת נזקי גוף בתאונת עבודה

 9. פיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו ביציאה מרכב

 10. דחיית תביעה בגין נזקי גוף בתאונת דרכים

 11. נזקי גוף עקב נפילה בהליכה על מדרכה משובשת

 12. פיצויים בגין נזקי גוף עקב נפילה על רצפת המרכול

 13. תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף בתאונת דרכים

 14. תביעה שהוגשה בגין נזקי גוף שנגרמו עקב תאונת דרכים

 15. תביעה בגין נזקי גוף שנגרמו בשתי תאונות עבודה במפעל

 16. הכרה בתאונת דרכים בביטוח רכוש - אי הכרה בנזקי גוף

 17. חתימה על ויתור על תביעות כנגד המעביד בגין נזקי גוף

 18. תביעה לפי פקודת הנזיקין בגין נזקי גוף בתאונת דרכים

 19. תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף בשל החלקה על רצפת המרכול

 20. רשלנות של עורך דין בתביעת נזקי גוף שנמחקה מחוסר מעש ?

 21. פיצוי בגין נזק גוף שארע לתובע עת עבד עבור הנתבעת באתר בנייה

 22. תביעה לפיצוי בגין נזקי גוף. התובעת קטינה נפגעה בתאונת דרכים

 23. תביעה לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מפגיעה בתאונת עבודה

 24. תביעת בגין נזקי גוף שנגרמו בעת שהתובע החליק ונפגע בכף ידו הימנית

 25. תביעה בגין נזקי גוף לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975

 26. פיצוי התובע בגין נזקי גוף המוגשת עפ"י חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

 27. נזקי גוף בתאונת עבודה בעת סידור ארגזי משקה במדף נמוך - התרומם ונחבל בגב

 28. שאלות ותשובות

רקע תחתוןשעות הפעילות: ימים א'-ה': 19:00 - 8:30
                           יום ו' : 14:00 - 10:00

טלפון: 077-4008177
פקס: 153-77-4008177

דואר אלקטרוני: office@fridman-adv.com

Google+רקע תחתון