סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים

פסק דין

1. התובע ישב התובע כנוסע ברכב דייהטסו, הנהג איבד את השליטה על הרכב, הרכב סטה לתעלה שבשוליים, והתהפך, והתובע נפגע. (ארוע זה ייקרא להלן - סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים).

2. ממקום התאונה נלקח התובע למרכז הרפואי "ספיר" שבבית החולים "מאיר" בכפר סבא. הוא אושפז בבית החולים עד ליום 22.11.93, בסיכום המחלה נרשם כי הוא התקבל להשגחה עקב חבלות קהות בחזה, בגב ובגפיים העליוניים. לא היה איבוד הכרה ולא היתה חבלת ראש. הוא היה בהכרה מלאה, סבל מחתך בשפה התחתונה החודר דרכה אל הפה, וכן משבר של שתי השיניים התחתונות.

עם שחרורו מבית החולים בכפר סבא, פנה התובע לביה"ח "בני ציון" בחיפה, ואושפז במחלקה האורתופדית עד ליום 9.12.93. במסמכי ביה"ח מתואר כי יומיים לפני כן היה מעורב בתאונת דרכים; מתלונן על כאבים בראש, בגב המותני ובכתף השמאלי; "נפגע בראש איבד הכרה, הקיא", וכי בעבר בד"כ היה בריא. בבדיקת CT נמצאו שברים בחוליות 1L ו - 2L וכן שבר בכתף השמאלי. הוא אושפז לצורך השגחה ובירור ושוחרר בתום האישפוז במצב כללי טוב. נעזר בחגורה בעת ירידה מהמיטה ובעת הליכה והומלץ על תקופת מחלה למשך 60 ימים.

ביום 29.12.93 טופל התובע בחדר המיון של בי"ח "בני ציון" בחיפה, והתלונן על כאבים בגב ובכתף. באותו החודש החל התובע לקבל טיפול אצל נוירולוג. בשנת 94' החל להתלונן על הפרעות בריכוז. באוג' 94 החל לקבל טיפול נפשי אצל הפסיכיאטרית ד"ר שלומית סגל. ביום 27.12.94 הוכרז כפסול דין, וביום 3.1.94 מונה אחיו ברוך סבג כאפוטרופוס עליו. (ת19/, תיק אפוטרופסות 1542/95 בבית המשפט המחוזי בחיפה). מיום 22.2.95 עד ליום 26.2.95 אושפז בביה"ח "כרמל". בשנת 95' החל לסבול ממצבים פסיכוטים ופרנואידים. ביום 9.3.95 טופל על ידי פרופ' בנטל. מיום 8.8.95 החל לבקר תכופות וטופל על ידי הפסיכיאטר ד"ר ארדרייך. מיום 6.1.99 ואילך טופל התובע משך 10 ביקורים על ידי הפסיכיאטר של קופת חולים מאוחדת בחיפה, ד"ר מוגילנסקי. במשך כל התקופות האמורות נזקק התובע לתרופות בתחום הנפשי.

לפני סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםהיה התובע מנהל ומפעיל רשת חנויות. לאחר סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים , ובעקבותיה, הוכר התובע על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכה במסגרת נכות כללית, וכמי שאיבד לחלוטין את כושר השתכרותו. כך גם על פי פוליסת ביטוח חיים שהיתה תקפה בעת סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםושהוצאה על ידי חב' הביטוח מגדל.

3. את התובע בדקו שני מומחים רפואיים: ד"ר וולפין בתחום האורטופדי, וד"ר אבני בתחום הנפשי. שניהם לא נחקרו על חוות דעתם. בחוות דעתו מיום 1.4.96 קבע ד"ר וולפין כי לתובע נכות של 19 אחוזים לצמיתות בגלל השברים בחוליות הגב ובגלל השבר בכתף. ד"ר אבני העריך כי התובע סובל מסכיזופרניה פרנואידית, ונכותו בגינה היא בשיעור של 50 אחוזים לצמיתות. ממצב זה, רק מחצית נזקפו לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. הסביר ד"ר אבני בחווות דעתו: "האבחנה של תסמונת שלאחר חבלה... אינה מתאימה אף היא לתמונה הקלינית. שינויים בהתנהגותו ובעיות פסיכיאטריות הופיעו אצלו בערך שבעה חדשים אחרי סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםובטיפול נפשי החל כתשעה חדשים אחרי סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים . בתום שנה לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםסבל כבר מסימנים של שכיזופרניה פרנואידית ממנה הוא סובל מאז. זאת מחלת נפש קשה הגורמת לו כיום לנכות של 50% לפי סעיף 33ד' מסעיפי המ.ל.ל. התובע מגזים בחלק מתלונותיו בנסיונו לקשור את כל בעיותיו לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים הנ"ל - אך אין הוא מתחזה. אי הסכמתו לאישפוז פסיכיאטרי פוגעת בסיכויו להשתפר על ידי קבלת תרופות המתאימות למצבו יותר מאלה שקיבל עכשיו, כולל תרופות חדשות לשכיזופרניה פרנואידית שאפשר לתת אותן רק במסגרת אישפוז. שכיזופרניה פרנואידית נחשבה פעם למחלה שהיא טבועה באדם (קונסטיטוציונלית) ואינה נגרמת או מושפעת בהרבה ממאורעות בחייו. כבר שנים לא מעטות ידוע שמאורעות יוצאי דופן עלולים לתרום לפריצת המחלה במידה ניכרת. לפיכך נראה לי שלמרות רווח הזמן שעבר יש לקשור את פריצת המחלה לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים באופן חלקי. יש לזכור שבין סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםובין פריצת המצב הפסיכוטי נמשך רצף של כאבים, הפסקת עבודה ומפולת כלכלית. את שעור הנכות הנפשית שנגרמה לתובע בעקב סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםאני מעריך ב - 25% לצמיתות."

אל ד"ר אבני הופנו שאלות הבהרה (ת11/), מטעם התובע. לשאלה אם סכיזופרניה יכולה לפרוץ כתגובה למצבי דחק שונים, חזר והזכיר הרופא את שכתב בחוות דעתו כי מאורעות יוצאי דופן עלולים לגרום לפריצת המחלה, והוסיף "לא לגרום בלעדית". באשר לשאלה, אם לפני סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםהיו סימנים לתסמינים נפשיים פתולוגיים כתגובה של התובע למצבי דחק, השיב "לא ידוע שהיו". הרופא סבר כי קשה לדעת בבטחה אם אלמלא סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםהיה התובע ממשיך בשגרת חייו והמחלה לא היתה פורצת. כמו כן אישר כי הטראומה שסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים , היתה יכולה להיות "גורם חלקי לפריצת המחלה". ד"ר אבני לא נחקר על חוות דעתו. התובע טוען, כי יש לזקוף לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים את כל הנכות הנפשית שנגרמה לו בשעור של 50 אחוזים. הנתבעת סבורה, שהתובע רימה את ד"ר אבני, הטעה אותו, וכי למעשה אין לו כל נכות נפשית עקב סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםו/או בכלל. נראית לי נכונה קביעתו של ד"ר אבני, כי התובע לקה סכיזופרניה ; כי סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםתרמה לפריצת המחלה באופן חלקי, וכי ראוי לזקוף לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים נכות, בתחום הנפשי, בשעור של 25 אחוזים לצמיתות.

אמנם, הרופא אישר כי קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים לא היה ידוע על תסמינים נפשיים פתולוגים כתגובה של התובע למצבי דחק. אך, חומר הראיות שבפני מראה, כי עוד קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים היה מצבו הנפשי של התובע בכי רע, ולפי הערכתי, מצאה המחלה הנפשית בה הוא לוקה ביטוי בחייו עוד קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. במצורף לתצהיר ת8/ הוגשה לי כתבה עיתונאית לגבי התובע. כתבה זאת, ושאר הנתונים, מלמדים כי התובע, עוד קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים, היה בלתי מאוזן בנפשו, התנהג כמגלומן ולא היה רציונלי. מן הצבא שוחרר בגלל עריקות, רשיון נהיגה לא יכול היה לקבל, למרות זאת נהג ברכב לעיתים בלא רשיון נהיגה. בשום מקום לא אובחן התובע קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים כסובל מסכיזופרניה, אבל נראה לי כי ביטוייה של מחלה זו באו לידי ביטוי, בנפשו, עוד קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. לא מדובר כאן, כך אני סבור, במי שיש לו גולגולת דקה, היינו, שהוא בריא אך רגיש להתפרצותה של המחלה עקב סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים . המחלה לא רק קיננה בו באופן קונסטיטוציונלי, היא באה לידי ביטוי בהתנהגות בלתי רציונלית, קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים.

ד"ר אבני קבע כאמור, שהמחלה קשורה לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים רק באופן חלקי. בין יתר הגורמים למחלה, הוא ציין את המפולת הכלכלית בעסקיו של התובע. כפי שהסברתי לעיל, התובע ראה עצמו כמגלומן, אך לכך לא היה כיסוי במציאות. התמוטטות עסקיו היתה גורם מכריע, כך אני מעריך, בגרימת מצבו הנפשי הנוכחי ובהתפרצות סכיזופרניה . התמוטטות זאת יכולה להוות נקודה מקשרת בין סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםלבין הנכות, רק אם ההתמוטטות נגרמה, לפחות בעיקרה, כתוצאה מן סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים . סבורני, שלא סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםגרמה למפולת הכלכלית בעסקיו של התובע. עוד קודם לכן, היו כל עסקיו של התובע מקסם שוא, חסרי בסיס כלכלי איתן, היתה רבה בהם אחיזת העיניים; ההפסדים הלכו ותפחו כל הזמן, ורק שאלה של זמן היתה זאת מתי יתמוטטו. סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםלא הקלה על התובע, בקשר לכך, אבל לא היא היתה הגורם להתמוטטות. ההתמוטטות היתה מובנית בתוכם מכבר. נזכיר, כי אין בפנינו דוחות של מס הכנסה המראים כי היו רוווחים בעסקיו של התובע; התובע נשאר חייב מאות אלפי שקלים לבנקים ולנושים שונים; לפי הערכתי, הקשר והתלות בינו לבין מר בדש, תרמו את שלהם. תיקי הוצל"פ נפתחו נגד התובע עוד לפני סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים .

נכותו הנפשית של התובע קשורה איפוא, במידה רבה, להתמוטטות עסקיו שגרמה להתמוטטות דימויו העצמי. התמוטטות העסקים אינה נובעת מן סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים , אלא מאופן ניהול העסקים עוד קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. מצב דברים זה, מצדיק כי רק חלקה של הנכות הנפשית ייוחס לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. לכך יש להוסיף כי אמינות העדויות מטעם התובע מסופקת מאוד בעיני. עוד נוסיף כי כאמור, ד"ר אבני לא נחקר על חוות דעתו. במצב דברים זה אינני רואה כמוצדק לסטות מן הקביעות שהוא קבע בחוות דעתו. אקבע על כן כי התובע לוקה בנכות נפשית בשעור של 50 אחוזים, מזה יש לזקוף לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים 25 אחוזים. לתובע, כנזכר לעיל, נכות אורטופדית בשעור של 19 אחוזים. נכותו הרפואית הכוללת של התובע בגין סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםהיא איפוא - 39.25 אחוזים.

נכות רפואית זאת משפיעה כמובן על כושר העבודה של התובע. ד"ר אבני ציין כי "בשעה שנבדק חשבתי שכשרותו לעבודה מתאימה לנכות של 50 אחוז אם ישתף פעולה". כאמור, מהימנותו של התובע נמוכה ביותר בעיני. אין לי ספק שהוא הפריז רבות בטענותיו ובתלונותיו, אין להוציא מכלל אפשרות נסיונות הטעיה. הערכתו של ד"ר אבני על גריעת מחצית כושרו לעבוד, מתיחסת לתחום הנפשי. לכך יש להוסיף את הנכות האורטופדית, מצד אחד, ולגרוע את מחצית הנכות הנפשית, מצד שני. לאור שיקולים אלה, הערכתי היא, כי סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםגרמה לתובע גריעה של כמחצית מכושרו, אלמלא סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים . קושי נוסף בהערכת הפסד ההשתכרות נעוץ בכך שגם קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים, התובע ניהל את עסקיו באופן כושל ובלתי רציונלי. קשיים ושיקולים אלה לגבי התובע, מביאים אותי להעריך את פיצוייו, על פי סכומים גלובליים, בלא שאכנס לחישוב אריתמתי.

4. בראש הנזק הבלתי ממוני, זכאי התובע ל - 39.25 אחוזים מן הסכום המקסימלי, 51,800 ש"ח, וכן 7,900 ש"ח עבור 30 ימי האישפוז. סך הכל 59,700 ש"ח, בצירוף ריבית מיום סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים .

5. אני מתקשה מאוד להעריך את השתכרותו של התובע, אלמלא סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים . אין בידינו שומות של מס הכנסה על הכנסותיו קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. גם אלמלא סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים , כך אני מעריך, היו עסקיו מתמוטטים והוא היה לוקה, גם כך, במחלת סכיזופרניה , שהתפרצותה במלואה היתה תלויה בעיקר בהתמוטטות עסקים אלה. מצד אחד, סכיזופרניה בגלל תאונת דרכיםהביאה לגריעה בכושר עבודתו, לכל הדעות בתחום האורטופדי בשעור של 19 אחוזים, וכן בגלל סכיזופרניה . אך, מצד שני, גם קודם לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים מצבו הנפשי היה בעייתי וניתן להעריך כי סכיזופרניה התפרצה בעיקרה בגלל התמוטטות עסקיו, שלא בגין סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים . במצב דברים זה, נראה לי כי אעריך את הפסדיו בעבר ובעתיד, באופן גלובלי, לסכום 850,000 ש"ח.

6. התובע ניסה לבנות, באופן מלאכותי, הפסדים בראש הנזק של עזרת צד ג'. פנייתו ל"לוטן", שירותי סיעוד בע"מ, והעזרה שקיבל כביכול ממר שלום אזולאי, אין להם כל קשר לצרכיו האמיתיים. גם כאן עלי לפנות להערכה גלובלית. אעריך את נזקיו, לאור הנכות האורטופדית, ובעיקר לאור הנכות הנפשית המיוחסת רק בחלקה לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים, לעבר ולעתיד, בסכום של 200,000 ש"ח. סכום זה יכסה גם את שכר האפוטרופוס.

7. התובע נזקק לטיפולים רפואיים, הסעות של מגן דוד אדום, תשלומים לתרופות, טיפול בחדר המיון, וביקורים אצל רופאים. רק חלקם יש לייחס לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים, חלק מהם ניתן היה לקבל במסגרת סל הבריאות. אפסוק לו, בראש נזק זה סכום של 15,000 ש"ח, וכן סך של 30,000 ש"ח, שישולמו על ידי הנתבעת ישירות לידי אלמנתו של הפסיכיאטר פרופ' ארדרייך, עבור יתרת חובו של התובע, לפסיכיאטר זה. באשר לעתיד, אקח בחשבון הערכה לפיה התובע ייאלץ להוציא עוד 20,000 ש"ח, עבור טיפולים נפשיים (מעבר לסל הבריאות), וכן עבור השתתפות בתרופות.

8. עולה הערכת פיצויים, כדלקמן: א. נזק בלתי ממוני 59,700 ש"ח ב. הפסדי השתכרות בעבר ובעתיד 850,000 ש"ח ג. עזרת צד ג' 200,000 ש"ח ד. הוצאות לרופאים תרופות והסעות 45,000 ש"ח ה. הוצאות רפואיות בעתיד 20,000 ש"ח סה"כ: 1,174,700 ש"ח מתקבלת איפוא הערכת נזקים בסכום של 1,174,700 ש"ח, בתוספת ריבית מיום סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים ועד היום, על הנזק הבלתי ממוני.

9. יש לנכות את התשלומים התכופים שקיבל התובע, והם ישוערכו על פי הצמדה מיום ששולמו עד ליום מתן פסק הדין, באופן שיעוקר החלק המגיע עבור שכר טרחת עו"ד ומע"מ. כמו כן יש להפחית את התגמולים שהתובע קיבל ויקבל בגין סכיזופרניה בגלל תאונת דרכים , במסגרת נכות כללית מאת המוסד לביטוח לאומי. תגמולים אלה עולים לסכום של 451,229 לפי חוות דעתו של האקטואר שי ספיר מיום 4.2.01 שצורפה לסיכומי הנתבעת. קבעתי לעיל, כי רק חלק מן הנכות הנפשית ניתן לזקוף לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים, ונכות זו היא מרכיב עיקרי בקביעת תגמולי המוסד. על כן, אני מעריך כי ניתן לייחס סכום של 300,000 ש"ח מן התגמולים הנ"ל, לסכיזופרניה בגלל תאונת דרכים. יופחת איפוא מן הפיצויים המגיעים לתובע, גם הסכום של 300,000 ש"ח. ליתרה יש להוסיף שכר טרחת עו"ד ומע"מ כדרוש, וחיוב זה יכלול בחובו את הסך של 10,000 ש"ח בו חויבה הנתבעת ביום 17.7.95. הנתבעת מחוייבת בהתאם.

10. כמו כן תשלם הנתבעת לתובע הוצאות משפט בסכום של 7,500 ש"ח. כל המגיע לתובע ישולם לידי בא כוחו אשר ינכה את שכרו והוצאותיו וידאג להשקיע את היתרה, בתיאום ועל פי הנחיות האפוטרופוס הכללי, תוך שמירה על ערך הכסף, וקציבת תשלום חודשי לתובע לצורך קיומו, ולצורך כיסוי הוצאות רפואיות בעבורו.לתיאום פגישה עם עורך דין חייגו: 077-4008177

רקע תחתוןשעות הפעילות: ימים א'-ה': 19:00 - 8:30
                           יום ו' : 14:00 - 10:00

טלפון: 077-4008177
פקס: 153-77-4008177

דואר אלקטרוני: office@fridman-adv.com

Google+רקע תחתון